Kadın.Net

Ayva Hakkında Genel Bilgilendirme

Ayva Hakkında Genel Bilgilendirme

Mayhoş, sulu ve sert olan limon ayvası ile, tatlı daha yumuşak fakat sulu olmayan ekmek ayvası olmak üzere iki çeşidi vardır. Çiçekleri zamanında toplanıp gölgede kurutularak saklanır. Vitamin mineral ve şeker açısından zengin besleyici bir meyvedir. Meyvesi taze olarak kullanılır. C vitamini yönünden çok zengindir. Sindirim sistemi içinde faydalıdır. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir, ince bağırsak iltihabını giderir. Ayva suyu içilirse mideye kuvvet verir hazım etmeyi kolaylaştırır ve ishali keser, dizanteri hastalığının tedavisinde kullanılır. Ayva şerbeti yada yapraklarının haşlanarak suyu içilir. Ayva suyu kabızlığa iyi gelir.
ayva
Kanı temizler karaciğerin çalışmasını düzenler. Yine kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla yapılan gargara boğaz iltihabına iyi gelir. Gargaradan sonra hemen tükürmeyip ağızda bir müddet bekletilmesi gerekir.  Ses kısıklığı ve öksürüğe iyi gelir, göğsü yumuşatır  Ayvanın çekirdekleri alınıp su ve sütle kaynatılır suyu sıcak sıcak içilir. 40 gr Ayva çiçeği 1 litre suda çay gibi kaynatılıp, yemek aralarında ılık olarak birer çay bardağı içilirse öksürüğe iyi gelir. Merhemi deri hastalıklarına, yanmalara ve göz iltihabına karşı kullanılır. Bronşit ve verem hastalığının tedavisinde kullanılır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Çarpıntıyı önler. Kalbe kuvvet verir ve kalpteki sıkıntıyı giderir, zihni berraklaştırır.  Ayvanın çiçekleri bal ile macun yapılıp yemeklerden sonra birer kaşık yutulursa kalbe kuvvet verir.
Basur memelerinin iltihabını kurutur.Ayva yaprağı kaynatılıp içilir veya basura sürülürse kanamayı keser. Sütten kaynaklanan meme şişkinliğini de ve sancılarına da ayva bal ile birlikte pişirilerek lapa haline getirilir memenin üzerine konur. Afrodizyaktır. Ayvadan şerbet yapılıp içilir. Yüz ve boyun kırışıklıklarında cilt için etlice soyulan bir ayvanın kabuklarını bir su bardağı tuvalet ispirtosunda bir hafta bekletilir. Bir şişeye süzülür, bu losyon özellikle yağlı ciltlerin temizliğinde yararlıdır. Sonra yüz soğuk suyla yıkanır. Aynı işlem el güzelliği içinde yapılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nisan Demir dedi ki:

    Vay be, pek sert olduğu için yiyemediğim meyve ayva, amma da yararlıymış.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica