Kadın.Net

Artroskopik Cerrahi Nedir?

Artroskopik Cerrahi Nedir?

Artroskopik cerrahi omuz cerrahisinde, diğer eklem cerrahilerinde olduğu gibi son yıllarda çok yoğun kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Yavaş, yavaşta artık omuz cerrahisinde neredeyse yüzde yetmiş, yüzde seksen kullanım sahası bulunmaktadır. Omuz artroskopisi, omuzun eklemini açmadan dışarıdan iki, üç, bazen küçük dört milimetrelik delik kullanılarak kameranın deliklere girmesi ve bu kamera vasıtasıyla, omuz ekleminin görüntüsünün ekrana verilmesi ve daha sonra diğer açılan küçük deliklerden de, bir takım cerrahi aletlerinin girilerek omuzu hiç açmadan, herhangi bir adeleleri kasları kesmeden, omuz içerisindeki problemlerin tedavi edilmesi, cerrahi tedavisinin yapılması için kullanılan yöntemdir.

Omuzda Artroskopinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Omuzda artroskopinin temel kullanım alanlarını üç ana grupta toplayabiliriz. Birincisi, omuzun döndürücü kılıf diye bilinen, omuzu hareket ettiren kas grubunun sürtünme ve aşınmasıyla ortaya çıkan lokal iltihap ve yırtıkların tedavisinde kullanılır. Diğer bir önemli neden omuz çıkıklarıdır. Omuzun çok sık görülen bir nedeni omuz insitabiliteleri, yani omuzun stabil olmaması, gevşek olması durumudur. Bu nedenle omuz çıkıkları ya da bazen tam çıkık olmayan yarı çıkık denilen durumlar da omuz hep çıkar gibi olup tekrar içeri girer. Bu gibi durumlarda omuz artroskopisi son derece faydalıdır. Bu hastalıkların hem gevşekliğe bağlı olan omuz insitabilitelerinde, hem de travmatik denilen düşme, çarpma, yaralanmaya bağlı olan çıkıklarda artroskopik tedavi uygulanır.

Artroskopik Cerrahi Nedir

Özellikle birçok kişinin bilebileceği omuz ekleminin özel bir durumu vardır. Omuz eklemi çıkıklarının en önemli özelliği, tekrar yeniden çıkmasıdır. Omuz eklemi diğer eklemlerden farklı olarak çok hareketli ve esnek bir eklem olduğu için, bir kere çıktığı zaman yeniden çıkma şansı özellikle genç, erkek ve sporcularda yüzde doksandır. Onun için omuz artroskopisi ile mutlaka bu çıkma esnasında oluşan yırtıkların ve zedelenmelerin mutlaka tamir edilmesi gerekmektedir. Diğer önemli bir neden ise, omuzun aşınmaları, artrozları, kireçlenmeleri, eklem kıkırdak zedelenmeleridir. Yine bunlarda da omuz ekleminin içine girilerek kıkırdak zedelenmelerinin tedavisi, kopmuş kıkırdak parçalarının temizlenmesi uygulanan bir tekniktir. Yine sıklıkla kullanılan bir hadisede, omuzun köprücük kemiğiyle yaptığı diğer küçük bir eklem vardır ki, oda sık artroz ya da kireçlenme görülen ve omuz ağrısı yapan bir eklemdir. Yine omuz artroskopisi sayesinde bu eklem tamamen traşlanır, temizlenir ve tedavi edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica