enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Akne ile İlgili Merak Edilenler

Akne ile İlgili Merak Edilenler
A+
A-

Akne nasıl temizlenmeli?
Siyah noktalar, folkül içindeki ölü hücrelerden ve kurumuş yağlardan oluşur ve kir değildir. Cildin temizliği için günde iki defa sabun veya jel kullanarak ılık su ile yıkanmalıdır. Süt tipi cilt temizleyicileri yağ bazlı olarak üretildiği için cilt temizleyicisi olarak kullanılmamalıdır. ph değeri 5.5 olan ürünleri tercih ederseniz cilt temizliğinizi daha sağlıklı yapmış olursunuz. Yalnız burada unutmamanız gereken konu akne kirden oluşan bir sorun değildir. Bu sebeple cildinizi yıkarken aknelerden kurtulmak için cildi yıpratıcı aşırı yıkama ve ovma işlemleri yaparak akneleri daha çok tetiklemekten kaçının. Saçlarınızı düzenli olarak yıkamalısınız. Çünkü yağlı saçların cildinize değmesi sonucunda aknelerin çoğalması söz konusudur. Akne erkeklerde ise tıraş olurken aknelere dokunmadan, akneleri kesmeden dikkatlice müdahale edilmelidir.

akne tedavi
Akne ve diyet bağlantısı nedir?
Akne, tüketilen besinler sebebiyle meydana gelmez. Sıkı diyetlerin akne tedavisiyle bir ilgisi yoktur. Yılardır çikolata ve yağlı besinler akne sebebi olarak gösterilse de bilimsel açıdan bunun bir ispatı yoktur.
Akne ve kozmetik ürünlerin bağlantısı nedir?
Akne sorunu olan kişiler göz makyajı ve ruju kullanabilirken, deri üzerine kullanılacak olan fondoten, allık, pudra bu üç ürün akne oluşumuna veya var olan aknenin alevlenmesine sebep oalbilir. Bu yüzden bu ürünleri seçerken mutlaka kaliteli ürünler olmasına dikkat etmeli ve gece yatmadan temizlemeden uyunmamalıdır. Mümkünse aknelerin tedavisi bitene kadar kullanılmamalıdır. saç spreyi veya saç şekillendirici ürünlerin cilde dokunmasını mutlaka engellemelisiniz.
Akne ve iç hastalıkların bağlantısı nedir?
Genelde aknenin karaciğer hastalıklarına bağlı olarak geliştiği düşünülür. Ancak artık günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda aknenin iç hastalıklara bağlı gelişmediği ortaya çıktı. Yalnızca hormon bozuklukları ve kullanılan bazı ilaçlar akne oluşumuna sebep olur. kadınlar, böbrek üstü bezlerde ve yumurtalıklarda yüksek oranda erkeklik hormonu varsa bu durumda akne meydana gelebilir.
Stres akneye sebep olur mu?
Stres var olan akneyi tetikleyebilir ancak, tek başına bir akne sebebi değildir.
Güneş ve solaryumun akne ile bağlantısı?
Güneş ışınlarına kısa süreli maruz kalınırsa akneleri kurutucu etkisi vardır. Ancak uzun müddet güneş ışınlarına ve solaryuma maruz kalırsanız, cildin sağlıklı yapısını bozar ve aknelerin daha çok alevlenmesine sebep olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica