enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ağız Kokusu Ne Tür Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Ağız Kokusu Ne Tür Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Ağızdan kaynaklanmayan kokulara patolojik ağız kokusu diyoruz. Patolojik olan ağız kokularının içerisinde çok önemli olabilecek belki hayatı tehdit edebilecek düzeyde ciddi hastalıkların ilk vurguları olabiliyor. Bu kişiler ilk kez bir diş hekimine ya da kulak burun boğaz uzmanına başvurduklarında belkide hayatları boyunca çok önemli, çok ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor. Bir çok metabolik hastalıklar, şeker hastalığı, böbrek yetersizliği, karaciğer yetmezliği, mide ve bağırsak sistemini ilgilendiren hastalıklar, üst solunum yolu kanserleri, akciğer hastalıkları olabilir. Akciğer hastalıkları ciddi ağız kokusu yaratabiliyor. Nefes içerisinde bakteri üremesine sebep olduğu için nefes dışarı verilirken bu ağız kokusu normal bildiğimiz ağız kokularından farklı olarak rahat edici olabilir. Bu şekilde tanısı tespit edilen önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Mide Sorunları Ağız Kokusu Yapar Mı

Mide sorunları ağız kokusu yapar mı?

Midede eğer bir ülser ya da midede bir kanser olup midenin boşalımında bir zorluk yaratıyorsa ya da midenin hareketleri zorlaşıyorsa bunun karşılığında midenin içerisinde boşalması gereken gıda boşalmıyor bekliyorsa bu gıdanın çürümesi kaçınılmazdır. Çürüyen gıdalarda uçucu bir takım püs kokulu sülfür gazları ortaya çıkar. Sonuçta midedeki bir kanser ya da midedeki bir ülser mide hareketlerini bozarak midenin boşalımını zorlaştırıyorsa bu da ağız kokusu nedeni olarak karşımıza çıkar.

 Mide Sorunları Ağız Kokusu Yapar Mı

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

Ağız kokusunun tedavisi sebebe bağlıdır. Yani sistemik bir hastalığın tespiti tamamen kendine hastır. Bu bir akciğer hastalığı, mide problemi ya da kulak burun boğazı ilgilendiren sinüzit sorunu olabilir. Ama genel itibariyle ağız kokusunu primal sebebi sayabileceğimiz ağız kaynaklı yani oral mukoza kaynaklı sorunlar; diş eti iltihapları, diş eti çürümeleri ya da apse gibi ileri tedaviler diş hekimleri tarafından tedavi ediliyor. Bazı antibiyotikler kullanımı ya da dişin tedavisi tamamen o konuyu ilgilendiren bir husus.

Mide Sorunları Ağız Kokusu Yapar Mı

Mide Sorunları Ağız Kokusu Yapar MıAğız içi durum herhangi bir patolojisi olmayan kişilerde çok önemli sayılır. Dişin uygun şekilde temizliği, tedavisi, diş taşlarının temizliği ve aynı şekilde dil üzerindeki plakların diş fırçasıyla temizlenmesi ve bunun sık sık yapılması çok önem arz eder. Bunun haricindeki diş eti hastalıkları diş ve ağız oral mukoza hastalıkları için çok su alınması, tükürük salgısının fazla olmasını sağlamak önemlidir. Gece eğer burun tıkalıysa bunun açılmasına yönelik birtakım tedaviler yapılması gerekir. gece yatılan yerdeki nemi, rutubetin sağlanması önem arz eder. Ama genel itibariyle bütün ağız kokuları için kullanabileceğimiz mucize bir ilaç maalesef yok.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica