Kadın.Net

16 haftalık gebelik

16 haftalık gebelik

Gebeliğin 16. haftası anne adayları için biraz riskli bir dönemdir çünkü bu haftadan itibaren artık yüzünüzde ve vücudunuzda güneşten kaynaklı olarak lekeler oluşmaya başlayacak. Bu lekelerin kaynağı tek başına güneş değildir. Hamilelikte görülen lekelerin temel nedeni hamilelik sırasında salgılanan östrojen hormonunun pigment üreten hücreler üzerindeki etkisidir. Lekeler eğer cildin derin tabakalarında oluşmadılarsa kalıcı değillerdir. Fakat eğer derin tabakalarda oluşurlarsa bu lekeleri gidermek için ileri tıp teknikleri kullanılması gerekir. Hamilelikte oluşacak olan bu lekeleri önlemek için anne adayının güneşe çıkmada önce mutlaka güneşten koruyucu kremler kullanması gerekir.
Gebelik boyunca damarlardaki artan kan miktarı, gebelik öncesine göre yüzde 40 ile 50 oranında daha fazladır. Gebeliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kan artışı 16. haftada hızlanmaya başlar. Vücutta artan kan nedeni ile burun tıkanıklığı ya da burun kanaması gibi durumlar yaşanabilir. Bebek çok daha hareketli ve enerjik olacağı için artık bebeğin hareketleri anne karnında damar atması şeklinde hissedilebilir. Annenin iştahı bu dönemde çok daha artar. Bu nedenle anne hızlı bir şekilde kilo alabilir ama bu bebek için de anne için de çok doğru bir şey değildir. Annenin yavaş ve kontrollü olarak, doktorunun istediği oranda kilo alması hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Gebelik sırasında alınması gereken kilodan daha fazlası alınırsa bu durumda anne adayında nefes almakta sorunlar yaşanmasından tutunda doğumda zorlanmaya varana kadar daha pek çok durumla karşılaşılabilir.
16 hafta gebelik
Bu haftadan itibaren doktor artık ölçümlerini ve ultrasonik muayeneyi çok daha dikkatli yapar. Bebeğin sağlıklı ve normal gelişip gelişmediğini izleyebilmek için baş çevresi, karı çevresi, eklem ve sinir gelişimi dikkatli şekilde ölçülür ve incelenir. Annede giderek artan ve yoğunlaşan bu nedenle anneye ciddi bir boyutta rahatsızlık veren mide yanması nedeni ile annede bir süre yeme sorunu meydana gelir. Bu mide yanması artık dayanılmaz bir hal alıyorsa o halde mutlaka doktora bildirmek gerekir. Giderek artan çatlaklar artık çok daha geniş bir alana yayılmıştır. Bu hamilelikte beklenen bir şeydir, anne adayının çatlaklara yoğun şekilde nemlendirici sürmeye devam etmesi önerilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica