Kadın.Net

Yumuşak ve Pürüzsüz Bir Cilt ve Dudaklar

Yumuşak ve Pürüzsüz Bir Cilt ve Dudaklar

Kadınların çoğu pürüzsüz, çat­lakları olmayan, tüysüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı arzular. Her ne kadar cildiniz, çatlaklara ve le­kelere eğilimli olmasa da zaman zaman donukluktan değişik zayıf şartlara kadar farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bu nokta­da, vücut arındırıcıları ve soyulabilen ürünler (exfoliator) devreye gi­rer. Bu ürünler cildin yüzeyinden ölü deriyi temizler ve alttaki genç ve taze hücrelerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu işlem aynı zamanda cilt derisindeki kan dolaşımını destek­ler ve cilde parlak bir görünüm ka­zandırır.

Işıl ışıl parlayan, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Tek kural biraz dikkatli olmak. İşte sağlıklı bir cilt için ipuçları:

*Su için: Cildinizin en büyük nem kaynağıdır su. Kremler, maskeler vb. ürünlerden önce en temel bakımı su ile yapın.

*Sağlıklı beslenin: Sebze ve meyvelerin gücüne inanın ve doğal, organik sebze meyveler yiyerek güzelleşin. Cildinizi yağlandıracak kızartma gibi yağlı yiyeceklerden ve abur cuburları mümkün oluğunca az tüketin.

*Temizleyin: Cildinizi temiz tutmak pürüzsüz bir cilt için en temel hareketlerdendir.

*Kese ve peeling yapın: Vücudunuzun ölü derilerden arınmaya ve yenilenmeye ihtiyacı var. Bunun için ayda birkaç kez peeling yapabilir ve her banyoda kese yapabilirsiniz.

Pürüzsüz dudaklar için tavsiyeler

Kadınların yüzlerinde en dikkat çekici yerlerden biridir dudaklar. Fakat yaz ya da kış fark etmez dudaklarda ortaya çıkan kuruluk, uçuk ve yaralar dudaklarınızın güzelliğini gölgeleyebilir.

Kuruyan dudaklarınız için evde uygulayabileceğiniz birkaç kolay formül ile pürüzsüz dudaklara kavuşabilirsiniz. Dudaklarınıza her dişlerinizi fırçaladığınızda diş fırçası ile küçük bir masaj yapın. Fırçayı çok bastırmadan hafifçe yapacağınız bu masaj dudaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandıracak ve ölü derilerin atılmasını sağlayacaktır.

Evde yapacağınız bal ve toz şeker karışımı ile pratik ve ucuz maliyetli doğal bir peeling de hazırlayabilirsiniz. Bal ve şeker karışımını dudaklarınıza sürün ve biraz bekleyin. Daha sonra durulayın ve farkı görün.

Nemlendirmek içinse vazelin ya da ruj şeklindeki dudak balmlarını ve koruyucularını kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında güneş koruyucu içeren dudak balmları dudaklarınıza çok iyi gelecektir.

Kadın vücudundaki tüyler tama­men doğaldır, ancak moda ve kültü­rel açılardan dolayı genellikle yok edilmeleri tercih edilir. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt elde edebilmek için tüylerden, kurtulmanın çeşitli yön­temleri vardır. Önemli olan size uy­gun olan yöntemi bulabilmenizdir.

Soyulabilen ürünler (exfoliation yöntemleri)

Tercihlerinize ve bütçenize göre vü­cudunuza uygulayabileceğiniz çok çeşitli soyulabilen ürün bulunmak­tadır.

• İlk seçeneğiniz, içinde küçük aşın­dırıcı parçacıklar bulunduran bir kremi veya jel satın almaktır. Hassas ciltleri rahatsız etmemesi için, parça­cıkları yuvarlak şekilli olan ürünleri tercih edin. Ürünü nemli cilde uygu­layın, daha sonra ılık suyla temizle­yin.

•   Banyo eldivenleri, banyo lifleri veya kenevir eldiveni kolaylıkla kullanabileceğiniz uygun fiyatlı ürünlerdir. Eğer çok sert bir şekilde kullanırsanız cildinizi acıtabilirsiniz. Bu nedenle ilk kullanımlarda yu­muşak hareketler uygulayın. Kul­landıktan sonra iyice durulayın ve doğal bir şekilde kurumaya bırakın. Banyo veya duştayken yeniden vü­cudunuza uygulayabilirsiniz.

•   Günlük havlunuz veya banyo süngeriniz de söz konusu ürünlerin yerini alabilir. Yeterli miktarda sa­bun ya da duş jeliyle köpürtüp nemli cilde masaj yapın ve daha sonra suyla temizleyin.

•  Kaplıcalardan örnek alın ve du­şun yanında büyük bir kutu deniz tuzu bulundurun. Duşa girdiğiniz­de bir avuç alın ve vücudunuzu ovun. Daha sonra suyla temizlenin.

•  Deniz tuzu, vücut yağı veya zey­tinyağını karıştırarak kendi özel vü­cut arındırıcınızı elde edebilirsiniz. Karışımın vücudunuza nüfuz etme­si için birkaç dakika izin verin. Tuz kristallerinin, masajla cildinizde çö­zülmesini sağlayın ve daha sonra suyla temizleyin.

• Vücut fırçaları da oldukça yararlı­dır. Bu gereçlerden en iyi sonuçları elde etmek için banyoya veya duşa girmeden önce kuru cilde uy­gulayın. Böylece ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda su-     q-yun altında sabun veya duş jeliylede kullanabilirsiniz.

Daha mükemmel   bir sonuç için  Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, önemli olan kolların üst kısmı, kalçalarınız, vücudunuzun alt kısım­ları, topuklarınız ve dirsekleriniz gi­bi sorunlu bölgeler üzerinde yoğun­laşmaktır. Aynı zamanda vücudunu­zun geri kalan kısımlarına da bu ürünleri uygulamalısınız. Yine de kollarınızın iç kısımları, karnınız ve kalçalarınızın iç kısımlan gibi hassas bölgelere özenli davranın. Kalbini­zin yönünde büyük daireler çizin.

Yağlı cilt tiplerinde, haftada 2-3 kez uygulanacak soyulan ürünler et­kili olurken, diğer cilt tipleri için haf­tada bir uygulama yeterli olacaktır. Asla çatlamış, enfeksiyonlu ve akne­ye eğilimli bölgelere uygulamayın.

Benzer ürünleri kullandıktan sonra cildinize nemlendirici uygu­lamayı unutmamalısınız.

GÜZELLİĞİN SIRRI

Hızlı bir şekilde son derece yu­muşak bir cilt elde etmek isti­yorsanız banyo veya duşa gir­meden önce vücudunuza yağ ile masaj yapmalısınız. Daha sonra anndırıcı ürününüzü uy­gulayabilirsiniz.

Tüylerden kurtulmak için

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için aşağıdaki yöntemlerden yararla­nabilirsiniz. Her bir yöntemin kendi­ne özel avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Tıraş etmek

Bir tıraş bıçağı kullandığınızda cil­din yüzeyindeki tüyü kesersiniz. Tı­raş etmek, bacaklar ve koltuk altla­rı için etkili bir yöntemdir.

Avantajları. Ucuz, hızlı ve acısız.

Dezavantajları: Tüyler çok hızlı bir şekilde, genellikle birkaç gün içinde yeniden çıkar.

TIRAŞ İÇİN İPUÇLARI

Tıraş için nemlendirici, bir tıraş köpüğü veya jeli kullanın. Cildinizi rahatlatmak için tıraştan sonra nemlendirici kullanın.

• Tıraş köpüğü veya jeli kullandığınız tak­dirde bacaklarınızı daha seyrek tıraş edebilirsiniz.

• Tıraş bıçağı kullanmadan önce, tıraş köpüğünün cildinize nüfuz edip tüyleri yumuşatması için birkaç dakika bekleyin.

Cımbızla almak

Bu biraz daha fazla zaman ayırma­nız gerektiren bir yöntemdir. Tüy­leri tek seferde çekmesinden dola­yı, kaş gibi küçük alanlar için veya diğer yöntemlerle alınamamış inat­çı tüyler üzerinde daha etkilidir.

Avantajları: Tüyleri rahatlıkla kont­rol altında tutabilirsiniz.

Dezavantajları: Canınızı acıtabilir ve uygulama sonrasında cilt geçici olarak kızarabilir. Ayrıca sürekli kontrol etmeniz gerekecektir.

CIMBIZLA İLGİLİ İPUÇLARI

Başlamadan önce cımbız uygulayacağı­nız bölgenin üzerine sıcak bir havlu bas­tırın. Bu işlem cildi nemlendirecek ve yu­muşatacak, gözenekleri açarak tüylerin alınmasını kolaylaştıracaktır. Uygulama­nın çok acı verici olduğunu düşünüyorsa­nız tüyleri almadan önce bölgeye buz kalıbıyla bastırarak uyuşmasını sağ­layabilirsiniz

O Kadınların çoğu için tıraş, ipeksi ve pürüzsüz bacaklar için en uygun yöntemdir.

Sir ağda

Bu yöntem, tüyleri cildin yüzeyin­den söküp çıkarır. İsterseniz ağdayı cildinize sürüp daha sonra özel bezleri kullanabilir veya üzeri sir ağdayla kaplı hazır bezlerden ya­rarlanabilirsiniz. Bu, vücudun her yerinde güvenle kullanabileceğiniz bir tüy arındırıcı- yöntemdir. Avantajları: Sonuçlan 2-6 hafta ara­sı geçerlidir.

Dezavantajları: Bu yöntem olduk­ça acı verici olabilir, aynı zamanda kızarık ve lekeli bacaklara ve içe dönük tüylere yol açabilir. Ayrıca tüylerin sir ağdayla alınabilecek ka­dar uzaması için beklemeniz gere­kecektir. Eğer tüyler çok kısaysa çekilemez ve düzensiz bir şekilde geri çıkabilirler.

SİR AĞDA İÇİN İPUÇLARI

• Bikini bölgesine sir ağda uyguladıktan sonra, infeksiyon veya kırmızı noktaları önlemek için anti bakteriyel bir krem uygulayın.

• Sir ağdadan sonra rahat giysileri tercih edin.

• Yaralı bir bölgeye asla sir ağda uygulamayın.

Tüy dökücü kremler

Bu kremler, cildin yüzeyindeki tüy­leri zayıflatan kimyasallar içerir, böylelikle tüyler dökülür. Basitçe uygulayın, 5-10 dakika bekleyin ve suyla yıkayın (Diğer bilgiler için pa­ketin üzerindeki talimatları incele­yin). Tüy dökücü kremleri vücudu­nuzun her bölgesine uygulayabilirsiniz, ayrıca bazı firmalar belirli böl­gelere özel kremler de üretmekte­dir. Herhangi bir rahatsızlık veya alerji riskine karşılık, cildinizin ufak bir bölgesine uygulayıp 24 saat bekleyin.

Avantajları: Ucuzdur ve sonuçları tıraş bıçağından biraz daha fazla ol­mak üzere yaklaşık 1 hafta etkilidir.

Dezavantajları: Etrafı biraz kirlete­bileceğiniz ve zaman isteyen bir yöntemdir. Her ne kadar formülleri etkili olsa da bazı ürünlerin kokula­rı rahatsız edici olabilir.

Tüy sarartıcı ürünler

Bu yöntem teknik açıdan, tüyleri temizleme alanına girmese de tüylerin fark edilmemesini sağlamak için iyi bir yöntemdir. Tüyleri sa­rartmak için bir hidrojenperoksit solüsyon kullanılır. Sarartma kol­lar, dudak üstü ve yüz için uygun­dur.

Avantajları: Sonuçlar 2 ile 6 hafta arasında etkili olacaktır ve yeniden uzama söz konusu değildir.

Dezavantajları: Kalın tüyler için uygun değildir.

SARARTMA İÇİN İPUÇLARI

Ürünün içinde bulunan sarartıcı maddelerin, cildinizde reaksiyon göstermeyeceğinden emin olmak için önceden küçük bir bölgeye uygulayıp test edin.

Şekerli ağda

Bu yöntem sir ağdayla aynıdır. Şe­ker, limon ve su karışımından elde edilir.

Avantajları: Sir ağdayla aynı yarar­lara sahiptir ve vücudun her bölge­sine uygulanabilir.

Dezavantajları: Acı verici olabilir ve tüylerin içe dönük uzamasına yol açabilir.

Elektroliz

İğneye benzer bir alet, tüy bezciklerine elektrik vererek tüylerin sön­mesine neden olur. Bu yöntem gö­ğüs ye yüz gibi küçük bölgeler için en uygun metottur. Konunun uz­manı olan bir doktora danışın.

Avantajları: Kalıcı bir çözümdür.

Dezavantajları: Pahalıdır, ayrıca acıya karşı dayanıklılık derecesine göre, bazı insanlar için daha acı ve­rici olabilir.Adet döneminizden ön­ce veya âdet dönemi sırasında acı­ya karşı daha hassas olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica