Kadın.Net

Tüp Mide Operasyonu Nedir?

Tüp Mide Operasyonu Nedir?

Tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde uygulanan cerrahi işlemlerden bir tanesidir. Tüp mide operasyonu Laparoskopik bir şekilde yapılan midenin yemek borusu ve oniki parmak bağırsağı arasında tüp şekline getirilerek, diğer kısmın çıkarıldığı bir ameliyat yöntemidir. Bu ameliyatta mide üzerine bir girişim yapılmaktadır. Bu ameliyatı teknik olarak tarif etmek gerekirse; normalde midemizin kapasitesi 1,5-2 litrelik hacme sahipken, bu ameliyatta mideyi aşağıdaki bir bölgeden dikey olarak yukarıya doğru tamamen kesip midenin dışta kalan parçasının çıkarılması esasına dayanmaktadır.

Tüp Mide Operasyonu Nedir (1)

Bu ameliyat sonunda midenin hacmi yaklaşık 60 ile 100 mililitre arasında olmaktadır. Bu ameliyat kısıtlayıcı ameliyat yöntemidir. Tüp mide ameliyatının en önemli artısı normal mide ve bağırsak sisteminin bozulmamış olması ve gerektiği zaman diğer ameliyat yöntemlerine yapılan ameliyat tekniklerine göre daha kolay ve ameliyat süresi olarak daha kısa sürmektedir. Dolayısıyla hasta bu ameliyatta daha az anestezi almaktadır. Tüm dünyada ve ülkemizde tüp mide ameliyatı bu olumlu sebeplerden dolayı popülaritesini korumaktadır.

Tüp Mide Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi başlıca ikiye ayırmak gerekir. Birincisi; anestezi ve anesteziye bağlı olan riskler. İkincisi de yapılan ameliyata ve cerrahiye bağlı olan risklerdir. Her anestezi altında yapılan ameliyatlarda olduğu gibi anesteziye bağlı, anesteziyi geç atma, uyanamama ya da yoğun bakım gereksinimi olma ihtimali çok çok düşük olsa da mevcuttur. Diğer taraftan cerrahiye bağlı risklerden bahsedecek olursak bu da diğer karın içi ameliyatlarda olduğu gibi erken dönemde kanama ve ameliyattan sonra yara enfeksiyonu, damarlarda pıhtı oluşması ve bu pıhtılardan akciğerlere pıhtı atması gibi riskler söz konusudur. Yalnız şunu bilmek gerekir ki yapılan ulusal ve uluslar arası çalışmalarda sabittir ki bu riskler son derece düşüktür. Bu ameliyattan sonra hayatı tehdit edecek risk oluşma ihtimali %1’in altındadır.

fat man holding a measurement tape

Tüp Mide Operasyonu İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Tip mide ameliyatlarından sonra bizim beklediğimiz, kişinin kilosunun fazlasını ilk 6 ayda diğer yarısını da ikinci 6 ayda vererek bir yılın sonunda ideal kilosuna ulaşmasıdır.

Tüp Mide Operasyonu Nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica