Kadın.Net

Nodül Nedir? Nodül Neden Oluşur?

Nodül Nedir? Nodül Neden Oluşur?

Nodül tiroit bezi içerisinde hücrelerin aşırı çoğalmasıyla oluşan yumru şeklindeki yapılardır. Nodülün oluşumunda çeşitli mekanizmalar ileri sürülmüştür. En sık görülen sebepleri iyot eksikliği, selenyum eksikliği, virüs enfeksiyonları, sigara kullanımı gibi sebepler yer almaktadır.

Hangi Nodüllere Biyopsi Yapılır?

Tiroit modüllerinde biyopsi tiroit nodülünün yapısı hakkında bize fikir vermektedir. Tiroit nodülleri bir santimden büyük solid nodüllerin hepsine tiroit biyopsisi yapmak gerekmektedir. Kistik nodüllerde 1.5 santimin üzerindeki kistik oluşumlara biyopsi yapılabilir. Bunun dışında ultrasonografik olarak şüpheli görünümü olan yani mikrokalsifikasyonu, kenar düzensizliği ve şüpheli lenf bezesi olması durumunda bir santimin altındaki nodüllere de biyopsi yapılabilmektedir.

Nodül Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Nodül biyopsisi için hastayı tiroit ultrasonografisi yapılan odada sırt üstü uzanılır. Sırt üstü uzanan hastada tiroit ultrasonografisiyle öncelikle nodül görülüp daha sonra 22-25 iğne ucu olan bir enjektör yardımıyla tiroit nodüllerine birkaç defa gelinerek aspirasyon işlemi yapılmaktadır. Daha sonra alınan hücreler lamlara yayılmakta ve patolojiye gönderilmektedir. Tiroit biyopsisi nadiren nodül içinde kanamalar, ses kısıklığı gibi şikayetlere sebep olabilmektedir.

Nodül Nedir, Nodül Neden Oluşur

Hangi Nodüller Kanser Riski Taşır? 

Ultrasonografide hipoekoik olan, kenar düzensizliği olan, kanlanması fazla olan ve mikrokalsifikasyon içeren nodüller kanser riski taşırlar. Bunun dışında muayene esnasında sert, fikse olmuş, boyuna fikse olmuş ve beraberinde lenf bezesi olan nodüllerde kanser riski normalden fazladır. Bunun dışında da sintigrafide hipoekoik olan ya da hipoaktif olan ya da soğuk olan nodüllerde kanser riski daha fazladır.

Erkek olanlarda tek ve solid nodülü olanlarda kanser riski fazladır.

Her Nodülü Ameliyat Etmek Gerekir Mi? 

Her tiroid nodülünde ameliyat gerekmemektedir. Tiroid nodüllerinin ortalama yüzde onunda operasyon gerekmektedir. Tiroit nodüllünün boyutu ortalama 4 santimden büyük olduğunda tiroit biyopsisi belin geldiği halde operasyon önerilmektedir. Onun dışında tiroit nodülü ile beraber hipertiroidi varsa ve tiroit nodülünü tiroid ince iğne aspirasyonu ile kanser veya şüpheli bir patoloji sonucu gelmişse opere edilmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica