Kadın.Net

Meme Askılama Nedir, Nasıl Yapılır?

Meme Askılama Nedir, Nasıl Yapılır?

Meme askılama mastopeksi diye bilinen meme dikleştirme, meme kaldırma ameliyatlarının bir diğer adıdır. Bu ameliyatlarda hacmi yeterli bir memenin göğüs kafesi üzerinde daha yüksek bir konumda olması, meme başının uygun bir yerleşimde olması, meme bezinin sıkı ve meme derisinin daha gergin olması sağlanır.

Ameliyat öncesi vücut ölçülerine uygun planlama ve çizimler yapılır. Bu çizimde meme başının taşınacağı yeni yer ve çıkarılacak deri fazlası işaretlenir. Ameliyat esnasında deri fazlası alınır. Meme başı ve meme bezi yeni yerine taşınır. Meme bezi bazı dikişlerle daha sıkı hale getirilir ve göğüs duvarına dikilir. Bu işlemler esnasında süt kanallarına zarar verilmez.

Meme bezine şekli verildikten sonra deri kesileri dikilir. Kesilere dair izler; meme başı çevresinde dairesel bir iz, meme başından göğüs altına kadar uzanan dikine bir iz ve göğüs altı katlantısı üzerinde yatay bir iz şeklinde olabilir. Bu izler sırasıyla yuvarlak, lolipop ve ters t olarak adlandırılır.

Meme Askılama Nedir, Nasıl Yapılır

Meme Askılama Kimlere Uygulanır?

Meme askılama hacmi yeterli ama sarkık, göğüs kafesi üzerinde düşük yerleşimli, sıkılığını kaybetmiş, meme uçları aşağı doğru bakan göğüslere yapılır. Hacmi yetersiz olduğu durumlarda bir protez eklenerek askılama yapılabilir. Gebelik, kilo alma ve verme sonucu ve kalıcılığı doğrudan etkileyeceğinden bu ameliyat planlı bir gebelikten ve kilo dengesinin korunmasından sonraya ertelenmelidir. Tabii ki hastanın anestezi almasına ve ameliyat olmasına engel bir sağlık sorunu olmamalıdır.

Meme Askılama Ameliyatı Sonrası Hasta Neler Yaşar?

Hastalar ameliyat sonrası, aynı gün veya bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilirler. Ameliyat sonrasında birkaç hafta boyunca kullanılan özel bir sutyen giydirilir. Hastalar genellikle bir hafta içinde normal günlük yaşamlarına da dönerler. Meme askılama ameliyatları genellikle çok fazla ağrılı ameliyatlar değildir. Basit ağrı kesicilerle çok rahatlıkla tolere edilebilir. Ameliyat izleri kalıcıdır ve izin kalitesi ameliyatta ve hastanın iyileşme potansiyeline bağlıdır. Ayrıca dik bir memenin başına ne gelecekse dikleştirilmiş bir memenin başına da aynı şeyler gelir. Yani gebelik, emzirme, kilo alıp verme, yer çekimi ve yaşlanma süreçleri sonucu kalıcılığı etkileyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica