Kadın.Net

Kundak bebek için zararlı mıdır?

Kundak bebek için zararlı mıdır?

Önceki yıllarda, bebek doğar doğmaz hemen kundaklanır ve uzun bir süre normal kıyafetler kullanılmadan sadece kundaklama ile bir süreç geçilirdi. Günümüzde yeni doğan bebeği kundaklamanın hiç bir faydasının olmadığı hatta bebek kundaklamanın zararlı olabileceği belirtiliyor.Uzmanlar bebeğin doğduğu ilk günlerde gerek yarım kundak gerek tam kundak yapılmasının bebeğin sağlığı için sakıncalı olduğunu belirtiyor. Zira kundaklama bebeğin kalça çıkıklığı gibi son derece önemli ve hayatının ileri zamanlarında ceremesini çekebileceği büyük bir sağlık sorununa sebep olabilmektedir.
kundak
Genel itibariyle yeni doğmuş bir bebekte elleri ve bacakları bedene doğru çekilmiş bir şekilde durma eğilimlidir. Kundaklama esnasında ise kişi bebeğin bu şeklini düzeltmeye çalışır. İşte tam bu esnada bu bebeğin sinir ve adale sistemlerinin normal pozisyonuna aykırı hareket edildiği için bebek için son derece sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Yani kundaklama bebeğin normal beden fonksiyonlarını bozarak sinir ve adale sistemlerini zorlayabilir. Bunun yanında kundak, bebeğin gaz çıkarmasını, hareket etmesini, bağırsaklarının çalışmasını engeller. Bebek ateşlendiği zaman, ateşin daha da yükselerek havale geçirmeye bile sebep olabilmektedir. Pişik, isilik, aşırı terleme sonucu oluşan ve kundağın sebep olduğu sorunlardandır.
Mantık açısından da düşündüğünüzde, bebeğinizin eli kolu bir bez parçası ile sarılıyken, istediği gibi bacaklarını, kollarını hareket ettiremiyorken, gaz sıkıntısı çekmesi, bağırsak sorunları yaşaması gayet normal. Bu sebeple günümüzde uzmanların kundaklamayı tavsiye etmemelerine riayet etmek ve bebeğin sağlığı için kundaklama adetinden uzak kalmak son derece mantıklı gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica