Kadın.Net

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın cilt bakımını belli aralıklarla düzenli bir şekilde yapmak bize olan bakımın faydasını arttıracaktır. Ne aralıklarla cilt bakımı yapmak gerektiği ise cildin yapısına bağlıdır. Tahmin edileceği gibi kuru ciltlerle, yağlı ciltlerin ya da karma ciltlerin bakım ihtiyacı birbirinden farklıdır. Örnek olarak kuru ciltlere daha sık haftada bir bakım yapmak gerektiğini söyleyebiliriz. Buna karşı cildin yağ oranı arttıkça kendini koruma potansiyeli daha kuvvetli olacağından 15 günde 1 ya da ayda 1 yapılacak bakımlar yeterli olacaktır.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cildimizi soğuğun etkisinden korumak için nem oranını arttırmamız gerekir. Bunun için birtakım nemlendirmeyi arttıran bitkisel ürünlerden ya da hazır satılan ürünlerden faydalanmamız mümkündür. Örneğin üre ya da laktik asit içeren ürünler havadaki nemi çekeceğinden cildimizin üstünde koruyucu bir tabaka oluşturabilirler. Daha kuru ciltlerde ya da çok soğuk ve kuru iklimli bölgelerde yaşayan kişiler ise cildin üzerinde ince bir yağ tabakası oluşturan vazelin bazlı ürünleri tercih edebilirler.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kuru ciltler; kışın soğuğundan en fazla etkilenen cilt tipidir. Cilt yüzeyinde yeterli bir koruyucu tabaka olmadığından cildi kuru olan kişiler kış geldiğinde en azından cildinde kaşıntı hissederler, gerginlik ve acıma hissetmeye başladıklarında artık bakım ihtiyacı belirginleşmiş demektir.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cildin kuruluğuna göre bakım aralıkları haftada bir, on günde bir gibi sık sürelerde olmalıdır. Kuru ciltlerde cildin nem oranını arttıracak ürünleri tercih etmek gerekir. Bunların başında hyaluronik asit içeren ürünler en faydalı ürünler olarak kendini göstermektedir.

Karma ciltler; cilt yapısı karma cilt dediğimiz türde olan kişiler maalesef en fazla sıkıntı çeken kişilerdir. Çünkü özellikle yüzümüzde orta hatta yağlanma fazlayken yanaklarda, alında kuruluk daha belirgin olabilir. Ne yapacağımızı şaşırabiliriz. Cildimizin yağ ve nem dengesini korumak için doğru ürünlerden faydalanmamız gerekir.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 

Çok fazla yağlı ürünler tercih edilmemelidir. Çünkü bu takdirde yüzümüzün orta hattında sivilcelenmeye gözeneklerin genişlemesine neden olabilir. Bir yandan da kuruluğu giderecek ürünleri seçmeliyiz. Yapılacak en doğru tercih ise sık sık yağlı olmayan ürünleri kullanmak böylece cildin neminin eksik kalmamasını sağlamak ama fazla yağlanmaya da fırsat vermemek olacaktır.

Yağlı ciltler; cildimizin yağlı olması demek bakıma ihtiyacı olmadığı ya da nemden zengin olduğu anlamına gelmez. Yağlı ciltlerinde bakıma ihtiyacı vardır. Hatta kış mevsiminde nem kaybı olduğundan yağ tabakasının altında kuru, kaşıntılı, gergin bir tabakada kendini gösterir. Dolayısıyla bakımı ihmal etmememiz gerekir.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 

Her ne kadar kuru ciltliler kadar sık olmasa da hiç olmazsa ayda 1 gibi ihtiyaçlarla cildimize nem dengesini sağlamalıyız. Yağlı olmayan ürünler kullanarak daha ziyade nem verecek serumlarla, bakım ürünleriyle cildimizi beslememiz gerekir. Özellikle banyo sonrasında cildimiz yağdan arınmışken ihtiyacı olan nemi verecek ürünleri kullanmak bunların doğrudan cildimize nüfus etmesini ve dokumuzun faydalanmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica