Kadın.Net

Göbek kordonu ve ilk nefes

Göbek kordonu ve ilk nefes

Bebek, henüz anne karnında iken solunum ve beslenmesinin yanında beden ısısının korunması gibi hayati önem taşıyan ihtiyaçlarını anne tarafından karşılar. Lakin anne ile arasındaki bağ olan göbek kordonunun kesilmesinin akabinde farklı bir dünyaya gözlerini açar. Gözlerini açtığı bu yeni dünyada bebeğin hayatını devam ettirebilmesi için, anneye artık farklı şekilde daha çok ihtiyacı vardır.
Bebek, doğar doğmaz hemen ilk nefes alma hareketinin ardından göbek kordonu kesilir ve hemen bağlanır. Hızla bebeğin hayatını tehdit edecek bir sorun olup olmadığı kontrol edilir ve sorun yoksa sıcak ve temiz bir bezle bebek kurulanır. Ardından bebek giydirilir. Bebeğin mevcut vücut ısısını kaybetmemesi için temiz, sağlıklı, rahat giysiler tercih edilir.
bebek kordonu
Oda sıcaklığı yeni doğan bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Tam vaktinde doğan bir bebek için oda sıcaklığı 22 ila 26 derece arası olması yeterlidir. Bu sebeple odanın içinde mutlaka bir derece bulundurmak ve odanın ısısını sık sık kontrol etmek gerekir.
Zamanından önce doğan bebekler yani prematüre bebekler, vücut ısılarını kendi kendilerine kontrol edebilecek seviyeye gelene kadar küvözde yaşamları devam ettirirler. Bir süre sonra prematüre bebek anneye verilerek, bir kaç gün kontrol altına alınır ve anne yanında vücut ısısını koruyabiliyor mu, anne sütü emerek beslenmesini yeterince yapabiliyor mu bunlar takip edilir.
Bebeğin ağırlı 2-3 kg arasındaki 27-28 derece oda sıcaklığı kafi iken, 1-2 kilo arasındaki bebekler için 29-30 derece oda sıcaklığı yeterlidir.
Daha ufak doğan bebekler için mutlaka hastanede doktor kontrolünde bakımı yapılması gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica