enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Evde Yapabileceğiniz Örgü Modelleri

Evde Yapabileceğiniz Örgü Modelleri

Örgü tulum modelleri ile bebeğinize yumuşacık, rengarenk kıyafetler örebilirsiniz. Üstelik örgü tulumlar bebeğinizi sıcacık tutacaktır. Farklı örgü modelleri arasından seçtiğiniz el işi tulumlar ile hem bebeğinize kendi el emeğinizle sevimli kıyafetler örmüş olacak hem de yumuşacık yünler sayesinde bebeğinizin cildine zarar vermeyecek bir seçim yapmış olacaksınız. Üstelik örgü tulum modelleri arasından seçtiğiniz tulumları farklı renklerdeki yünlerle örerek farklı desenler oluşturabilirsiniz. El işi yapmayı seven fakat bebeği olmayan becerikli hanımlar ördükleri örgü tulumları bebeği olan yakınlarına, dostlarına armağan edebilir ya da el işlerini satarak ek gelir sağlayabilirler. Tulumlar arasında örgü modeli basit olan ve daha hızlı yapabileceğiniz olanı seçip ilk iş olarak o modeli örmeye başlayabilirsiniz.

Örgü poşetlik modelleri hem evinizi düzene sokacak hem de mutfağınıza hoş bir hava katacaktır. Örgü poşetlikler ile daha sonra işinize yarayacak fazla poşetlerinizi ortalıkta bırakmak zorunda kalmayacaksınız. Mutfağınızın dilediğiniz bir köşesine yapacağınız el işi poşetliğinizi farklı örgü poşetlik modelleri arasından seçin ve mutfağınızdaki dağınıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle örgü modelleri arasından sevimli hayvan figürleri mutfağınıza renkli ve eğlenceli bir hava katacaktır. Örgü poşetlik modelleri farklı figürleri ile gözünüzü hiç korkutmasın. El işlerine meraklı hanımlar bu modelleri çok kolay bir şekilde örebilirler. El işi örgü poşetlik modelleri evlerine ek gelir için el emeği ürünlerini satan hanımlar için de talep görecekleri ve iyi kazanç sağlayacakları bir el işi olacaktır.

Örgü bayan yelekleri

Geleneksel olarak bakıldığında Osmanlılardan günümüzde kadar her dönemde kullanılmış yelek. Özellikle de kadınların tercih ettiği bir giysi olmuş. Ve kadınların el işindeki yaratıcılığı sayesinde de yöreden yöreye değişen, farklı motiflerin kullanıldığı, farklı iplerin ve kumaşların kullanıldığı, farklı şekillerde yapılan bir giysi çeşidi olmuş. Yöresel olarak yapılan işlemeler, bu yelekleri daha çekici kılmış.

Bugün de hala özellikle Anadolu’da örgü bayan yelekleri yapılıyor. Ancak şehirden kente göç olgusu ve beraberinde gelen kültür ve alışkanlıklar sayesinde artık büyük şehirlerde de aranan ve özenilen bir giysi olmuş yelekler.
Dolayısıyla hem giyimde fark yaratmak hem de soğuktan korunmak bakımından örgü bayan yelekleri oldukça çok tercih ediliyor. Hatta yazın bile çok şık bir giysi ile birlikte kullanıldığı görülüyor.

Örgü bayan yelekleri için bir sınıflandırma yapmak kolay değil. Bir kere farklı bir şekil yaratmak yeleğin karakterine uymuyor. Yelekler önden açık, kolsuz, yakasız ve iki tarafında genellikle cepleri olan karakteristik bir şekle sahip. Kışın genelde kalın yünlerle ve kalın şişlerle yapılan yelekler kullanılırken, yazın daha ince iplerle ve ince şişlerle, hatta tığlarla yapılan yelekler kullanılıyor. Dantelli yapılan yelek modelleri de var.

Kullanılan motifler ya da seçilen örgü modelleri açısından bakıldığında yaz olsun kış olsun pek bir fark görülmüyor. Çiçek, böcek desenleri olan yelekler ya da modern çizgiler taşıyan yelekler yapılıyor.
Ayrıca mevsimine göre uzun yelek modelleri ya da ön tarafı boyun kısmında kruvaze kapanan yelek modelleri de tercih ediliyor.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica