Kadın.Net

Doğal Banyo Yöntemleri

Doğal Banyo Yöntemleri

Akşam yatmadan önce yapılacak sıcak bir banyo, vücudun gevşeme­sine yardımcı olur ve rahat bir uy­ku uyumanızı sağlar. Her ne kadar özellikle soğuk havalarda, sıcak buharlı bir banyo sizi cezbetse de vücut ısısına yakın derecede kısa bir banyo gevşemeniz için çok da­ha etkili olacaktır. Çok sıcak su ile banyo yapmak damarların sıkışma­sına neden olur ve kendinizi kötü hissetmenizi sağlayabilir. Aynı za­manda cilt üzerindeki kirleri vücut ısısına yakın derecelerde daha ra­hat atarken, banyo suyuna eklenen bitki ve minerallerin yararlı etkileri­ni de daha iyi emer.

Doğal Banyo Yöntemleri

Bitki yağları

Banyoyu gerçek bir keyfe dönüş­türmek için, kendi özel banyo ürünlerinizi üretebilirsiniz. Lavanta, papatya, adaçayı, portakal çiçeği ve gülün hem rahatlatıcı hem de uyu­tucu etkileri vardır.

Banyonuza seçtiğiniz yağdan 5-10 damla ekleyin, içine girin ve gevşeyin. Muhteşem aromaları içi­nize çekmek zihninizi gevşetecek, ayrıca yağların vücudunuza ve cil­dinize yararlı etkileri olacaktır.

Portakal ve greyfurt banyo yağı

Günün sonunda, güzel kokulu bir banyonun şifalı bir etkisi olacaktır. Ne istediğinize bağlı olarak yağları, canlandırıcı veya rahatlatıcı etkileri­ne göre seçin. Portakal ve greyfurt banyosu sizi canlandıracaktır. Ban­yoya girdikten sonra bir çay kaşığı yağı ekleyin, aksi takdirde siz içine girmeden buharı gitmiş olacaktır.

Malzemeler

•  45 mi tatlı badem yağı

•  5 damla greyfurt yağı

•  5 damla portakal yağı

Banyoya bir çay kaşığı yağ ekleye­bilmek için, tüm yağları bir şişeye boşaltın ve iyice karışmaları için çalkalayın.

Lavanta ve zeytinyağlı sabun

Lavanta ve zeytinyağlı sabun

Kaliteli bir zeytinyağlı sabunu, ev yapımı sabunu hazırlamak için kul­lanabilirsiniz. Diğer yağlarla etkile­rini artırın ve lavantayla karıştırarak bu gençleştirici temizleyiciye hoş bir koku ekleyin.

Malzemeler

•  175 g kaliteli bir zeytinyağlı sabun

•  25 mi Hindistan cevizi yağı

•  25 mi badem yağı

•  30 mi öğütülmüş badem

•  10 damla lavanta yağı

•  Süsleme için lavanta yaprakları

Sabunu rendeleyin ve kısık ateşte benmari usulü eritin. Yumuşadığın­da diğer malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Karışımı yağlı kalıbın içi­ne dökün ve bir gece bekletin. Ka­lıptan çıkarmadan önce her bir sa­bunun üst kısmını, lavanta yaprak­larının olduğu bir tepsiye bastırın.

İyi bir uyku için banyo tuzları

Papatya özellikle tavsiye edilen bir yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa karşı tat­lı mercanköşkle karıştırılarak etkili bir tedaviye dönüşebilir.

Malzemeler

•  450 g / 2,5 su bardağı deniz tuzu

•  10 damla papatya yağı

•  10 damla mercanköşk yağı

•  İsteğe bağlı olarak 1-3 damla yeşil gıda boyası

Tüm malzemeleri karıştırın ve ka­paklı bir cam kavanoza koyun. Ka­pağını dikkatlice kapatın. Yatmadan önce kokulu bir mum yakıp bir avuç karışımı banyo suyunuza ekle­yin. Ilık suyun içine girip gevşeyin.

Bitkisel banyo karışımı

Bu karışım için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri kolaylıkla bulabilir ve­ya kendiniz yetiştirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica