Kadın.Net

Çocuğunuzun Kişiliğini Oyunlar Ele Veriyor

Çocuğunuzun Kişiliğini Oyunlar Ele Veriyor

Çocukların ne hissettiğini anlamak ve onun hakkında bilgi sahibi olmak için onun oyunlarını izlemek gerekiyor. Özellikle konuşmaya henüz başlamamış ya da yeni yeni başlayan çocukların kişiliği ve olaylara bakışı hakkında bilgi edinmek için oyun en önemli unsurdur. Çocuklar, çoğu kez konuşmak yerine kendilerini oyunla ifade ederler. Bu nedenle onların oyunlarına bakarak çocuk hakkında bir takım bilgiler edinebiliriz. Bir çocuk sürekli aynı ya da benzer oyun üzerinde oynuyor ve aynı konu etrafında oyunlar kurguluyorsa çocuk bu konu üzerinde düşünüyor ve bu konuyla meşgul demektir. Bu durum iki farklı şekilde düşünülebilir. Çocuğun ya bir sorunu vardır denebilir ya da çocuk bir sorun için çözüm arıyordur.
Çocuğunuzun Kişiliğini Oyunlar Ele Veriyor
Bunların dışında çocuk yeni bir şey öğrenme arzusuyla da yüz yüzedir denilebilir. Ayrıca çocuk pedagogların nitelendirdiği sembolik oyun döneminde de bir takım nesnelere bazı anlamlar yükleyebilir. Örneğin bir saç fırçasını mikrofon şeklinde kullanabilir. Ya da televizyonun uzaktan kumandasını telefon yapıp baba veya annesiyle konuşabilir. Bu durum çocuğun sembolik oyun becerisi ve yaratıcılığı kazanmasıyla alakalıdır. Böylece çocuklar basit şeylerle sonsuz sayıda oyun yaratabilirler. Böyle bir durum çocuğunuzda mevcut ise onu kısıtlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Zira bu durum çocuğun yaratıcılığına vurulmuş bir balta olabilir. Kaygı, stres ve güvensiz çocuklar da kendileri en iyi oyunla ifade etmektedir. Çünkü çocuk normal hayatta bulamadığı güvenli ve huzurlu ortamı oyunda bulabilir.
Oyun esnasında kendini başkalarının yerine koyarak güvenli bir dünya yaratabilir. Oyun bir nevi gerçek yaşam sorunlarına çözüm bulmaya çalıştığı deneme ortamıdır çocuk için. Böylelikle çocuk endişe ve kaygılarına çözüm bulmaya çalışır. Bu yönüyle aslında biz yetişkinlere çok benzemektedir. Bu dönemdeki çocuklara oyuncak seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken husus hayali olarak oyun kurarak yaratıcılığının gelişmesine yardımcı oyuncaklar seçmektir. Mümkün olabildiğince her türden oyuncak seçilmelidir. Oyuncak bebekler, arabalar, kuklalar, hayvan figürleri, uçaklar… vs. olabilir. Bu türden oyuncak onların farklı oyunlar kurgulayarak yaratıcılığının gelişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca evinizde kullanmadığınız ve çocuğunuza zarar vermeyecek her türlü eşya da onun için mükemmel bir oyuncak olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica