Kadın.Net

Ayak kokusu ve nedenleri

Ayak kokusu ve nedenleri

Ayak kokusu pek çok kişi için hem özel hem de sosyal hayatını etkileyen hatta ayak kokusu problemi yaşayan kişileri yalnızlaştıran bir sorundur. Ayak kokusu dayanılmaz boyutta olduğu zaman kişi bu durumdan utandığından ve durumu saklamak istediğinde dolayı ilişkileri konusunda kendini geri çekebiliyor. Ayak kokusu sorunu elbette hoş değil ama çaresiz de değil. İlk olarak ayak kokusuna neden olan faktörleri ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Ayaklar da ellerimiz gibi en fazla ter bezinin bulunduğu bölgelerdir. Şimdi aklınıza o halde ellerimizin terlediği halde neden kokmadığı gelecek. Çünkü eller terlediğinde havayla temas ediyor ama ayaklarımız öyle değil. Havayla temas eden ellerimizin koku yapmaması gayet normaldir.
ayak kokusu
Ayaklarımız sürekli olarak ayakkabının içinde karanlık ve sıcak bir ortamda olduğu için terin ve rutubetin de etiksiyle derimizde yaşayan bakterilerin oluşmasına ortam hazırlar. Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde de ayak kokusu açığa çıkar. Önlem alınmadığı taktirde de koku her geçen gün daha fazla artar ve sonunda artık dayanılmaz bir hal alır öyle ki ayakkabılar ayaktayken dahi koku yoğun şekilde hissedilir ve bu da kişinin etrafındaki herkesi rahatsız ederek, kaçırabilir. Ayak kokusunun iki ana nedeni vardır. Ayakların koku yapması ya da ayakların sürekli terlemesidir. Ama genetik faktörleri de unutmamak lazım. Vücudun olması gerekenden daha fazla terlemesine neden olan kilo, kullanılan bazı ilaçlar ve stres nedeniyle de ayaklar da koku meydana gelebilir.
Ayak kokusunu azaltmak ve önlemek için ayak bakımına çok önem vermek gerekir. Eğer uzun saatler çalışıyorsanız ve bu nedenle ayaklarınız çok uzun süre havasız kalıyorsa her gün aynı ayakkabıyı giymekten kaçının ve dönüşümlü olarak evdeki diğer ayakkabınızla değiştirin. Eve geldiğiniz zaman hemen ayakkabılarınızı çıkarı ve ayaklarınızı özel koku giderici doğal ürünlerle yıkadıktan sonra sabah yeniden ayakkabınızı giyeceğiniz saate kadar havalandırın. Ayaklarınızın terlememesi için bebek pudrası çok etkilidir. Ayaklarınıza bebek pudrası sürebilirsiniz, parmak araları da dahil. Fakat pudranın ilaç içermemesi gerekiyor bu noktaya dikkat edin. Çorap alırken doğru seçim yapmalısınız. Naylon ya da naylon karışımı çoraplar ayağınızı çok fazla terletir. Bunun için pamuklu ve yumuşak çorapları tercih edin. Hatta mümkünse ayaktaki teri çekecek çoraplar alın.

0/5 (0 Reviews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. onur dedi ki:

    Sosyal hayatımızın en önemli sorunlarından biri bazen insan ne yapsa kuırtulamıyor…

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica