enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Saç Dökülme Dönemleri

Saç Dökülme Dönemleri

Saç dökülme sorunu farklı dönemlerde farklı sebepler yüzünden artabilir veya azalabilir. Örneğin deniz suyu, havuz suyu, güneşin yakıcı etkisi saçların yıpranarak dökülmesine sebep olur. İşte bu yüzden özellikle yaz aylarında saçlar hızla dökülür. Aslında her mevsim geçişinde saçlar dökülür ancak dökülme oranı mevsimlere göre değişiklik gösterir. Ancak panik yapmanıza gerek yok zira doktor tavsiyesi ile kullanacağınız saç spreyleri, saç bakım ürünleri mevsimsel saç dökülmelerini önler. Saç dökülme dönmelerinde etkili olan tek şey tabiki mevsim değişikliği değil. Mevsim değişikliklerinin yanı sıra saç dökülmesine sebep olan etkenlere değineceğiz bu yazımızda.
Saç dökülmesinde genetik etkenler rol oynar ancak ailenizde kellik sorunu olması sizin bu durumu kabullenip çaresiz sonuçlarına katlanmanız anlamına gelmez. Erken teşhis ile saç dökülmesine çözüm bulabilir ve kellik riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Saçlarınızın döküldüğünü fark ettiğiniz an kesinlikle bir hekime giderek tedavi yolunu deneyin. Zira kuaförlerde veya kozmetik dünyasında satılan ürünler sadece vakit kaybı olarak size geri dönebilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden bir hekime görünerek, saç dökülmesini durdurabilir ve olan saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz. Erkelerde saç dökülmesi 17 li yaşalara kadar inerken, kadınlarda saç dökülmeleri 30 yaş civarında kendini gösterir. Saç dökülmesi için kullanılacak ilaçların doktor tarafından verilen, ruhsatlı ilaçlar olmasına özen göstermelisiniz. Yalnız burda dikkat etmeniz bir konu var. Saç dökülmesini durduran spreylerin hiç bir yan etkisi yokken, kullanılan tablet ilaçların gebelerde ve emzirme döneminde olan kadınların kullanmaması gerekiyor. Kullanılan bu doktor onaylı ruhsatlı saç spreyleri saç dökülmesini 5 yıl kadar durdurabiliyor. Ancak bu ilaçların işe yaramasını istiyorsanız düzenli olarak 1 yıl kullanmanız gerekiyor. 1 yıl kullandıktan sonra ara ara kontrole giderek tekrar belli aralıklarla kullanmanız gerekebilir. Bunun yanında gebelik, yanlış diyetler, vejetaryen beslenme şekli, dönemsel saç dökülmesinin en önemli sebepleri arasında yer alır. Gün içinde dökülen saç sayısı 50 tel ile 100 tel arasında ise endişelenmenize gerek yok. Ancak 100 teli geçiyorsa ciddi bir saç dökülme sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bu esnada hemen yaşam tarzınızı gözden geçirin. İçinde demir olan besinlerden oluşan bir beslenme sistemi hazırlayın kendinize. Zira demir içeren besinler saç köklerini besler ve güçlendirir.

Saç dökülmesi gibi bir problem ile karşılaştıysanız heycanlanmadan sorunun neyden kaynaklandığını bulmaya çalışın unutmayın bu sorun sadece sizde yok bir çok insan saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Sizde sadece sorunun dönemsel mi yoksa  başka sebeplerden mi olup olmadığına bakın çözüm bulması daha kolay olacaktır.

Tıbbi Sebeplerden Saç Dökülmeleri:
Bu gibi sebeplerden dökülen saçlar hormon ilaçları kullanıldğı bir dönemdeyseniz bununla alakalı olabilmektedir. Sorun bununla ilgili değilse veya siz ilça kullanmıyorsanız ilk işiniz hormon testi yaptırmak olmalıdır. Test sonuçları size durumu gösterir.

Hamilelik ve sonrası saç dökülmeleri:
Genellikle hamilelikte saç dökülmeleri yaşanabilmektedir ama çoğunlukta görülen doğum sonrası yaklaşık 6 ay saçların sanki tamamen kel bırakacak gibi dökülmesidir. Eskiler buna bebek anneyi tanıyana kadar saç dökülür diye söyler. Genellikle doğum sonrası hormonlarda olan değişiklikler den kaynaklanan dökülmeler kesinlikle geçicidir.

 

Diyet sonrası saç dökülmeleri:
Bu duruma çok sık rastlanabilmektedir. Hanımlar eğer sıkı bir diyete girdiyse bunun sonucunda saç dökülmeleri yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Saç diplerine vitamin takviyesi yapılmaktadır.

 

Dış etkenlerden dökülen saçlar:
Dış etkenlerden dökülen saçlarda genellikle en büyük etken kişinin içinde bulunduğu stresten kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda bir uzman desteği alıp stresten kurtulamaya çalışmak gerekmektedir. Hava koşullarından etkilenen saçlar yani bu mevsimsel diye adlandırdığımız sorunlarda sebep olabilmektedir. Bunların hepsi dış etkenlerdir. Çözüm yolu olarak ta bitkisel bakımlar yapılmalıdır.

 

Saç Dökülmelerine Sebepler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica