Kadın.Net

En Güzel Yazma Oyası Modelleri

En Güzel Yazma Oyası Modelleri

Geçmiş zamandan gelen oyalı yazmalar. Kadınların annelerimizin teyzelerimizin kullandıkları yazmaların kenarlarını oyalar ile süslüyorlar.. Emek emek işliyorlar bu yazma kenarlarını çok farklı modeller ile yazmaya göre oya yapıyorlar. El emeği göz nuru bu olsa gerek. Tek tek işlenen oya modellerini bir yere giderken hediye olarak da götürülebiliyor. İşlenip evde hazır bulunması kadınlarımıza kolaylık sağlıyor. Hemen çekmeceden çıkarılıyor götürülecek hediyenin yanına koyuluyor. Belki maliyeti az ama emek verildiğinden dolay manevi değeri çok büyük.Ev hanımlarının eğer ki boş zamanı çoksa muhakkak el işi yapmak isterler hem vakitlerini değerlendirmek isterler hemde işledikleri bu modeller ile isterlerse eve maddi olarak katkıda bulunabilirler. Yazmaların çoğu oyasız olarak satılmakta dışarıda. Herkes bu oyaları işleyemez veya çalışan bayanların el işi yapmaya vakitleri olmaz. Bunun için işlenmiş oyalı yazmalardan alırlar. Oya yapabilen bayanlarda bunu değerledirip evde boşa zamanlarında kendilerine hem bir meşgale bulurlar hemde oya yaparak kendi paralarını kazabilirler.
Kızlar evlenmeye yakın çeyiz hazırlıkları yaparlar ve çeyizlerine de çok fazla yazma koyarlar. Evlendikten sonra bazı yerlerde mevlüt okutulur gelin mevlüdü. O zaman gelen misafirlere yazmalardan hediye edilir. Bir çok yerde oturmuş bir adettir bu.
Bir kaç şekilde işlenir yazma oyaları. Kurdela ile çiçek yapılıyor tektak sonra bunlar kenarı çevrilmiş yazmalara tek tek dikilir. Pullu yazma oyası modellerinde şekil şekil olan pullar ile model yapılır. Veyada şekilli pulaar ile sade bir model işlenip sadece pulun şekli ile bir oya yapılır. Boncuklu oyalarda ise çiçekler yapraklar boncuklar ile yapılır. Sık iğne oyaları da ister sade ister boncuk ile süslenerek işlenir. Şİmdi bu el emeği göznuru çiçekli pullu kurdela nakışlı oyalara yazmalar bakmaya hazırsanız buyrun bakalım
Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Zahide Ş. dedi ki:

    Basit ve güzel yazma örneklerini ve yapılışını anlatmanızı istiyorum. Rica etsem nasıl yapıldığını anlatır mısınız?

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica