enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bebekler için doğru ayakkabı seçimi

Bebekler için doğru ayakkabı seçimi

Ufak çocuklarda ayak kasları tam olarak gelişmediği ve kuvvetlenmediği için ayak tabanlarındaki çukurluklar henüz tam olarak oluşmamıştır. Çoğu anne baba da bu durum karşısında bebeklerinin düz taban olduğunu düşünürler ancak bu teşhis yanlış bir teşhistir.

Zira geçen zaman içinde bebeğin ayak kasları kuvvetlenecek ve ayak tabanındaki çukurluklar kendilinden oluşacaktır. Bunun için bebeğin iki, iki buçuk yaşını doldurmasını beklemek gerekir. Zira ancak bu süre sonunda bebeğin düz taban olup olmadığı netleşir. Bebekler yürümeye başladıktan sonra ayak kasları gelişmeye başlayacaktır ve ilk yürüdükleri zamanlarda ayaklarını biraz dışa doğru bastıkları görülebilir. Ancak bu durumda geçici bir durumdur ve panik yapmaya gerek yoktur.

Bebeğiniz evin içinde yürürken ayakkabı giydirmeyin. Zira ayakkabısız evin içinde dolaşırken ayak kasları her ayağını yer bastığında gelişecektir. Özellikle kumlu ve yumuşak zeminli yerlerde bebeğinize özellikle ayakkabı giydirmezseniz, ayak kaslarının ve bacak kaslarının daha kuvvetli olmasına fayda sağlarsınız.
Bebekler için doğru ayakkabı seçimi
Yeni yürümeye başlayan bebeklere hemen ayakkabı giydirmek doğru değildir. Zira bebek henüz ayaklarını tam olarak yere basamadığından ve tam olarak ayağını yerden kaldırarak yürüyemediğinden, ayakkabısının takılıp bebeği düşürme riski vardır. Bebek dışarıda kendi başına yürüyebilecek vakte gelene kadar ayakkabı giydirmemeye dikkat etmek daha faydalı olacaktır.
Bebekler 1 yaşına girdikten sonra ayakkabı seçimi yapılırken, ayakkabının tabanının esnek olması, yumuşak ve elle katlanabilir olması, ayaktan biraz büyük olması, topuksuz olması gerekir. Bebeğin ayak baş parmağı ile ayakkabının ucu arasında 1 cm kadar boşluk olmasına ve böylece ayakkabının bebeğin ayağını sıkmamasına özen göstermek gerekir. Ayakkabının tabanı yerde kaymayan türden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tabanları destekli olan ortopetik ayakkabıların ayak gelişimine bir faydası olmadığı gibi ayak kaslarının gelişimini engellemektedir. Ortopedik ayakkabılar yaşı daha büyük olan çocuklarda düz taban sorunu teşhis edildiğinde, bebek yürürken rahat edebilsin diye tercih edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica