Kadın.Net

Bebeğin altının temizlenmesi

Bebeğin altının temizlenmesi

Bebekler altını kirlettiğinde ağlayarak, huzursuz tavırlar sergileyerek size sinyaller gönderir. Bu sebeple bebeğinizin huysuzluk ettiği anlarda öncelikle altını kirletip kirletmediğini kontrol etmelisiniz.
Anneler genellikle bebeğin ağlamasını acıktığına yorarlar ancak bu genelde altını kirleten ve temizlenmek isteyen bebeğin haklı tepkileridir. Bebeğin altını temizlemek için açacağınız zaman öncelikle temiz bir battaniye üzerine bebeğinizi yatırın. Altını açtığınızda bezini çıkarırken kakanın bebeğinizin vücuduna bulaşmamasına dikkat edin. Bir elinizle bebeğin iki ayağından kavrayıp poposunu hafif yukarı kaldırırken, diğer elinizle bebeğin kirli bezini yavaşça çıkarıp, içine katlayarak kenara bırakın. Önce kuru bir havlu peçete ile bebeğin poposundaki kalan kakaları temizleyin. Ardından ıslatılmış pamukla bütün popoyu iyice temizleyerek silin ve tekrar ardından havlu peçete veya kuru pamukla kurulayın. Bu esnada eğer ıslak pamuk bulamayacaksanız, onun yerine hazır olarak satılan ıslak mendillerle bebeğin altını silerek temizleyip, ardından havlu peçete ile kurulayabilirsiniz. Burada en önemli olan bebeğin cildindeki kıvrım yerlerinin itinayla temizlenip, kurulanmasıdır.
bebegin-altini-temizleme
Bebeğin altını ıslak mendil veya ıslak pamukla temizlerken, cildine çok bastırmadan, cildini tahriş etmeden yapmaya özen gösterin. Islak olarak temizliğini yaptıktan sonra kurulamayı asla ihmal etmeyin.
Bebeklerin altı temizlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, temizliğin özellikle kız bebeklerde her zaman öncen arkaya doğru silinecek şekilde yapılması gerekitiğidir. Zira kızlardaki çok sık görülen idrar yolu iltihaplanmasının en önemli sebebi bu mikropların idrar yollarına ulaşması ve bulaşmasıdır.
Bebeğin altı tamemen temizlenip kurulandıktan sonra bir müddet açık bekletmek ve böylece bebeğin poposunu havalandırmak gerekir. Ardından çok ince bir tabaka şeklinde pişik kremi sürmek ve bebeğin altını bağlamak gerekir. Eski yıllarda bebek pudrası kullanılırdı ancak günümüzde doktorlar pudranın ıslak bölgelerde faydasız olduğunu ve uçuşan pudranın akciğerlerde zatürreye sebep olabileceğini belirterek pişik kremi kullanmayı öneriyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Sağlık Sitesi Yandex.Metrica