Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor?

Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor?

Mide Yanması Nedir?

Günümüzün en sorun hastalıklarından olan mide yanması, midedeki asitin yemek yememizi sağlayan yemek borusuna kaçak çıkarmasıyla birlikte yemek orusundan gırtlakta (ümük) meydana gelen ekşime, yanma sezisidir. Genel bir tanım olarak mide yanması, herkesçe vücudumuzun mide bölümünün yandığı bilinir. Fakat bu vaka yemek borusu bölümünün ve daha üst bölümlerinde oluşan yanma sezisidir. Bu şikayetleri artıran besinler, genellikle yemek borusu kısmı ile mide bölümünün bir araya geldiği yerdeki kasın harekesizliğine, gevşek olmasına sebep olan besinlerdir.
Mide Yanmasının Etkileri Nelerdir?

Mide yanmalarının sık olması, günlük hayatı olumsuz yönde etkilemesi, yan etkileri olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka ciddi tesir olarak yemek borusunda yara açılması, bu bölgede sıkışarak darlığa neden olması, iç yüzeyini kaplayan borunun değişerek kansere doğru gitmesi durumunda daha ciddi şikayetlere neden olabilir.

 Mide Yanmasının Tedavileri Nelerdir ve Yan Etkisi Var Mıdır?

Bu şikayetlere anlık tedavi ve uzun süren tedavi olmak üzere bir çok ilaç bulunmaktadır. Bu şikayetler için tam bir etki gösteren ve önerilen bu  ilaçların devamlı kullanılmasının kritik bir sakıncası yoktur.  Vücuttaki asit alkali dengesini bir miktar bozabilir. Antiasitlerin etki süresi oldukça azdır.  Bir kaç saat içerisinde etkisini kaybedecektir. Hatırlatma olarak, uyurken herhangi bir korumanın olmaması gerekir.

 

 

Mide Yanması Neden Oluşur?

Bu şikayetlere neden olan karın içerisindeki basıncı artıran durumlardır. Genellikle, dar giyilen giysiler, kilo alınması… Kilo verilmesiyle bu sorunlar azalacaktır. Dar kemerler, dar giysiler yine mide üzerine baskıyı artıracağı için, kullanmaktan sakınılmalıdır. Çok geç saatlerde yemek yemek mide yanmalarını artıracaktır. Çünkü tok karnına yatıldığında midedeki yemek, yemek borusuna gideceği için mutlaka buna sebep olur. Bu şekilde şikayeti olan hastalar yattıkları yastıkların biraz daha yüksekte olması ile rahatlayacaklardır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Metin TEKİN dedi ki:

    Çok fazla gerçekleşen ve sürekli şikayet ettiğim konuya değinmişsiniz. Burada ki bilgilerden yararlanarak devam edeceğim yaşantıma. En azından daha düzenli beslenme yapıp ve bu sikayetten kurtulma yolunda bir adım daha atmış olacağım.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica Yemek Tarifleri