Şimdi Harekete Geç TÜRKİYE!

Şimdi Harekete Geç TÜRKİYE!

 

Bilinçli İnsanın Tercihi: Egzersiz

Günümüzde dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de alarm işaretleri çalan bir salgınla karşı karşıyayız. Kilo fazlalığı ve obezite… Bu artık Amerika’ da birçok sağlık sorunu ile birlikte bununla ilişkili olarak, araştırmaların bu yönde olduğu açık ve ortadadır. Bizde  de yavaş yavaş Amerika’ nın 20 yıl öncesindeki hali gibi, çocuklarımız da görüldüğü üzere kilo fazlalığı, obezite sorunları başlamıştır.

Obezite Hastaları

Obezite Hastaları

Bunun ötesine geçebilmek ve tam anlamıyla rahatlayacağımız egzersizi, Sağlık Bakanlığı şiddetle öneriyor. Çok rahat uygulayabileceğiniz, her yerde yapabileceğiniz egzersizi hayatınızdan hiçbir zaman çıkarmayın. Çünkü egzersiz ilaçtır. Hangi hastalık grubuna bakarsanız bakın, egzersiz ile birlikte; hastaneye yatma, hastalığını kontrol etme, ani ölümler azalıyor.

Egzersiz Yap Sağlıklı Ol

Egzersiz Yap Sağlıklı Ol

Yapılan çalışmalarda toplumumuzun sadece dörtte biri egzersiz yapıyor. Bu egzersiz yapan büyük bir grubunda, işi olan, bir yere koştura koştura giden kesimden oluşuyor. Egzersize çocukluk yaşta başlamak çok önemli bir etkendir.

Çocuklar Sporda- Jimnastik

Çocuklar Sporda- Jimnastik

Zamanım Yok Demeyin!

Uzmanlar tarafından sürekli gündeme gelen bu cümleyi artık hayatınızdan çıkarmanızın vakti geldi! Zor olmayan kolayca yapabileceğiniz egzersizler sizi günlük yaşamda biraz olsun rahatlatmaya yetiyor. Her bireyin haftada en az 150 dakika, yani 5 günde 30’ar dakika boyunca orta derecede bir yürüyüş yapması çok önemlidir. Yürüyüş için evine giden bireyin, bir durak önce inip evine yürümesi halinde en önemlisi sağlığımız için az da olsa yeterli olacaktır.

Yürüyüş

Yürüyüş

Ev İşleri Yapmak Egzersiz Yerine Geçer Mi?

Ev işi yapan hanımlar, bunu spor yapmış gibi kabul görmek yanlıştır. Kilo kontrolünde önemli olan etkin nabız değeri, maalesef ev işlerinde pek fazla sağlanamıyor.

Ev Hanımı

Ev Hanımı

İlk Defa Spor Yapacak Olan Kişiler Doktora Başvurması Gerekir Mi?

Eğer ağır seviyede egzersiz yapmayı planlıyorsanız, yetenek sporları yapacaksanız, mutlaka bu durumlarda uygunluk değerlendirmelerinden geçmeniz gerekmektedir. Kalp hastalığı, damar hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı gibi durumları olan hastalar da mutlaka ciddi değerlendirmeden geçmeleri gerekmektedir. Eğer bu ciddi değerlendirmeler sporcularda bile yapılmadığı zaman, istenmeyen birtakım olaylar olmaktadır.

Sporcu

Sporcu

Zamanım yok, 1 ay sonra spor yapmaya başlayacağım, ben kilo almıyorum gibi gerekçeler, kentteki yaşantının getirdiği streslerin yarattığı depresyon denilen, kendi ruh durumunu olması gereken günlük yaşam aktivitelerinden dışlanacak seviyenin altında olmasından kaynaklanır. Bu bahanelerin önüne geçmenin tek yolu ise, bir müddet (en az 1 hafta) hareket etmektir. Eğer bunu başarırsanız, ikinci hafta hareket etmeden duramayacaksınız. Çünkü insan organizması, bedeni hareket etmesi için yaratılmıştır. Depresyon için de alınan ilaçlar niyetine egzersiz yapılması kişinin kendisine çok daha iyi gelecektir… Harekete geç TÜRKİYE

Egzersiz Yaparken Sıvı Tüketin

Egzersiz Yaparken Sıvı Tüketin

 

“Egzersiz Yapmak İstiyorum Ama Ne Yapacağımı Bilmiyorum” Diyenler İçin;

(Resimleri Daha Detaylı Görebilmek İçin Üzerlerine Tıklayınız.)

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. irfan dedi ki:

    Obezite ve spor hakkinda gerçekten iyi bir yazı olmuş Tebrikler. .. resimler harika

  2. Yüksel dedi ki:

    Kızım ellerine sağlık çok güzel olmuş yazın. ..

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica Yemek Tarifleri