Bu Hareketleri Yapmadan Egzersize Başlamayın!

Bu Hareketleri Yapmadan Egzersize Başlamayın!

Egzersiz Öncesi Nasıl Isınma Hareketleri Yapılmalıdır? 

Isınma hareketlerini anlatmaya başladığımızda genç kızlar için, ısınma aynı egzersiz kadar önemi olan, hatta bazen sakatlanma konusu olduğu veya egzersiz performansını artırma konusu olduğunda daha da önemi artar. Her sporcunun, kişinin dikkat etmesi gereken bir konudur. İyi ısınma yapılmayan egzersizlerin sonucunda da verim arttırmamız imkansızdır.

Isınma Hareketleri

Aynı zamanda iyi ısınma yapılmamış bir egzersizin ilerleyen noktalarında sakatlanma riskini de beraberinde taşırız. İyi bir ısınma için ilk önce vücudumuzun kan dolaşımının hızlanması gerekmektedir. Bunu hafif yürüyüşlerle veya hafif tempoda koşularla sağlayabiliriz. Akabinde eklemlerimizi, diz, bel, omuz, dirsek, el, bilek ve boyun olmak üzere eklemlerimizin ısıtılması gerekmektedir.

Isınma Önce Koşma

Isınma öncesi hafif koşudan sonra, yapmamız gereken önce, eklem ısıtmaktır. Eklem ısıtmaya önce ayak bileğinden başlanır.

1) Ayak bileğimizi önce dışa sonra içe olacak şekilde diğer ayağa da uygulayarak hareketi tamamlamış oluruz.

Ayak Bileği Hareketi

2) Ardından dizlerimize uygulayacağımız harekette, dizlerimizi içe ve dışa olmak üzere hareket ettirmeliyiz.

Bacak Germe Hareketi

3) Bel ekleminde kesinlikle arkaya doğru bir esneme yapmadan sağa ve sola ufak hareketlerle ve öne doğru eğilerek hareketi tamamlamış oluruz.

Bel Isınma Hareketi

4) Omuz hareketinde, omuzlarımızı daha kısa açıda tutup yine sakatlanmayı önlemek için parmaklarımızı omuzlarımıza değdirerek çevirme hareketlerini yaparız.

Omuz Hareketi2Omuz Hareketi3

5) Dirsek ekleminde önce dışa, sonra içe doğru hareket etme işlemini tamamlamalısınız.

Omuz Hareketi1

6) Sonra küçük eklemlerimizden el bileklerimize geliyoruz. El bileklerimize dairesel hareketler oluşturabiliriz.

El Bileklerinde Isınma Hareketi

7) En son boyun eklemimize gelince, sağa sola ve öne olmak üzere dairesel hareketler yaparız. Dairesel hareket sadece 180 derece olmalıdır. Arkaya doğru dairesel hareket yapılmamalıdır.

Boyun Hareketi Boyun Harekti

Yapılan bu dairesel hareketler çok basitmiş gibi görünse de daha sonra hem antrenman performansında iyi sonuç elde etmemiz hem de ileriki aşamalarda sakatlanmamamızın için çok önemli hareketlerdir. Aynı zamanda dairesel hareketlerin içe ya da dışa yani pozitif ya da negatif yaptığımız açıları eklemimizi hareketleri de çok iyi hazırlayacağı gibi eklem genişliğini de artıracaktır.

Isınma Hareketleri Nasıldır

Bu hareketlerin yapılma sayısı ve süresini kişi kendine göre belirlemelidir. Öncesinde yaptığı ısınma koşusu veya ısınma yürüyüşünün uzunluğu ve kısalığı ile ilgili olabilir. Ama bu hareketler minimum 5 ‘er kere, maksimum 10-12 kez yapılmalıdır. Bunun süresi de her bir eklem için 12-30 saniye arasında değiştirebiliriz.

Isınmanın En İyi Hareketleri

 

Daha fazla egzersiz hareketleri için Tıklayın:

Harekete Geç Türkiye Egzersiz Hareketleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica Yemek Tarifleri